KORONA SÜRECİNDE MASA TENİSİ ÇALIŞMALARINA NASIL DEVAM EDEBİLİRİZ

KORONA SÜRECİNDE MASA TENİSİ ÇALIŞMALARINA NASIL DEVAM EDEBİLİRİZ

Korona Virüs’ün ülkemizde göründüğü tarih olan 15 marttan itibaren sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla spor salonları kapatıldı ve bizlerde masa tenisinden uzak kaldık. Peki can alıcı soruya gelirsek bu süreçte tek başımıza nasıl çalışmalar yapabiliriz, bu çalışmalar sonuç verirmi vs. Herkesin çok merak ettiği o soruları aşağıda cevaplayarak bu krizi kendi açımızdan nasıl fırsata çevirebileceğimizi anlatacağım.

Öncelikle normal süreçte yaptığımız masa başındaki antrenmanlarda pek çok özelliği farklı oranlarda geliştiriyoruz. Örnek olarak kuvvet, çabuk kuvvet, çabuk kuvvette devamlılık,sürat, teknik kalitesi ve top hissi gibi özellikleri sayabiliriz. Ancak burada top hissi(nesne kontrol becerisi) dışındakilerin hepsi elinize raket almadanda geliştirebileceğiniz motor kabiliyetlerdir. Bu motor becerileri geliştirecek birkaç metodu aşağıda paylaşıyorum. (MT oyun gelişiminde temel gerekliliklerin olduğu bir tabloyu bilgilendirme amaçlı yazının sonunda paylaşıyorum)

1-Gölge Çalışmaları(Shadow Training)

Yapılması planlanan teknik hareketin sanki oyun içerisindeymiş gibi taklit edilmesidir. Yani bir dans çalışması diyebiliriz. Masa tenisi sporuda dans gibi figür v kareografilerden oluşur. Dolayısıyla oyun dışındayken gösteremediğimiz ve bütünlüğü sağlayamadığımız hareketleri oyun içinde yapmamız pek mümkün olmayacaktır. Son olarak vuruş tekniği olan sporcuların gölge ayak çalışmalarına yönelmesini tavsiye ederim

Örnek çalışmalar aşağıda verilmiştir.

2-Kuvvet Çalışmaları

Günümüzdeki bilimsel çalışmalar neticesinde biliyoruz ki teknik kalitesini etkileyen şeylerin başında sporcunun kas kuvveti gelmekte. Bu nedenle masa tenisi oyun becerilerini geliştirmek isteyen bireyler kas kuvvetlerini arttırmalıdırlar. (kronik kalp ve tansiyon hastaları doktorlarına danışmadan bu çalışmaları yapmamalılar)

asağıda ünlü antrenör Samson Dubina dan kor bölgesi çalışmasını paylaşıyorum

 

3- Eğitim Videoları İzlemek

hepimizin beyninde bulunan bir özellik AYNALAMA özelliği nedeniyle izlediğiniz şeyler, aynısını yapıyormuşcasına beynimizi uyarıyor. Yani siz Sun YingSha yı forehand Spin yaparken görürseniz beyninizdeki nörönlar aynı hareketi yapma eylemi gösteriyorlar.

sitemizdeki bununla ilgili sayfaların linkleri aşağıdadır

 1. http://www.mtistanbul.com/egitim-vidolari/
 2.  https://www.mtistanbul.com/youtube-egitim-kanallari/

antrenman ve maç  videolarıda faydalı olacaktır.  Aşağıda stilini ve oyun tarzını çok beğendiğim bir kaç oyuncunun videolarına paylaşıyorum

4- Teorik Bilgiler Edinmek

Yazının başından beri okuduğunuz herşey aslında bildiğiniz şeylerdi, ancak bunların üzerinden geçmek sizlere bir derinlik kazandırdı ve bilgilerinizi doğrulayarak pekiştirdiniz. Bunun size faydası bu teorileri uygularken hızlı karar verme ve pratiklik becerisi kazandırmak olacak.

Masa Tenisi Antrenör Kaynak VE Kitapları

 

 

Burada verdiğim bilgiler bilgilendirme amaçlı olup antrenörlerinize yapacağınız çalışmalar hakkında danızşmanızı tavsiye ederim. 

 

 

 

MASA TENİSİNDE BAŞARI İÇİN GEREKLİ YETERLİLİKLER

A- MOTOR BECERİLER

 1. KUVVET ; (genel kuvet, çabuk kuvvet, maksimal kuvvet)

 2. DAYANIKLILIK

 3. EKLEM HAREKETLİLİĞİ(ESNEKLİK)

 4. SÜRAT

 5. KOORDİNASYON(Teknik)

A-VUCUD VE KAS KOORDİNASYONU (TEKNİK)

1- Bizlere her hangi bir fiziksel görev verildiğinde bu görevi gerçekleştiren kasların birbiri araasında uyumuna vucut koordinasyon denir

2- Aslında bir sporcunun tekniği iyi dediğimizde o sporcunun vucut koordinasynundan basetmiş oluruz.

3- Kısaca bunu hareket verimliliğide diyebiliriz

B-NESNE KOORDİNASYONU BECERİSİ

1- Top kontrolü, dediğimiz şey aslında nesne koordinasyonudur.

2- Bu beceri içerisinde ritim,geometri, fizik ve ayrodinamik bilgisi ve becerisini barındırır.

3-Demek oluyorki bu beceri içerisinde başka beceriler ve temel tabiat bilgisi buluduruyor

B-MENTAL/PSİKOLOJİK BECERİLER

 1. OYUN VE STRATEJİ ZEKASI

 2. KARAR VERME HIZI

 3. STRESE KARŞI DİRENÇ

 4. YETİŞME TARZI

 5. KAREKTER (MİZAÇ)

C-GENEL KÜLTÜR VE EĞİTİM

 1. TABİATI ANLAMA BECERİSİ

 2. GEOMETRİ , FİZİK VE MATEMATİK BİLGİSİ

D-ANTRENMAN YAŞI

Total Page Visits: 5770 - Today Page Visits: 2